U saradnji sa Akademijom umjetnosti u Banjaluci AMUS je organizovao Okrugli sto u kojem su sa izlaganjima učestvovali :
ZNAČAJ AUTORSKIH PRAVA IZ PERSPEKTIVE AUTORA
- Kornelije Kovač, autor regionalnog značaja i član AMUS-a,
STANJE AUTORSKIH PRAVA U REGIONU IZMEĐU TEORIJE I PRAKSE
- Aleksandar Kovačević, generalni direktor SOKOJ-a, Beograd
ZAKONSKA REGULATIVA O AUTORSKIM PRAVIMA U BIH I PROVOĐENJE
- Mirna Milanović-Lalić, advokat u saradnji sa advokatskom kancelarijom Karanović/Nikolić 20 minuta
O AMUS-u i predstavljanje plana za otvaranje kancelarije u Banjaluci
- Mirza Hajrić, generalni direktor AMUS Stručne službe.
Moderator skupa bio je naš član i profesor na Akademiji Saša Pavlović a koordinator je bio isto tako naš član docent Mladen Matović. Cilj skupa bio je približiti našem članstvu i potencijalnim novim članovima materiju autorskog prava i ostvarivanja autorskog prava u BiH. Namjera je bila da se okupljenih 50-tak učesnika Okruglog stola u potpunosti demistifikuje ova kompleksna materija, te objasne međunarodne konvencije i pravila, način rada Udruženja, problemi u provođenju zakona o autorskim pravima, i posebno osvrnulo na mogućnosti koje AMUS pruža kao servis
muzičkih stvaralaca u BiH.
Kornelije Kovač se prisjetio svojih muzičkih početaka i prvih grupa u kojima je svirao tokom studiranja u Sarajevu, te dao jednu sliku stanja uvezi sa autorskim pravima iz pogleda autora u bivšoj SFRJ, Srbiji i BiH danas.Posebno je podvukao važnost ličnog angažmana autora na poboljšanju statusa autora i muzičkog umjetnika uopšte.
Direktor SOKOJ-a Aleksandar Kovačević se u svom obraćanju osvrnuo na važnost aktivnosti udruženja i članstva na osiguravanju poštovanja zakona, te pojasnio načine na koje SOKOJ putem svoga članstva radi na jačanju poštovanja zakona u regionalnim i lokalnim sredinama.
Kovačević je naglasio da je prosječan period stasavanja kolektivne organizacije prema CISAC-ovim mjerilima 8-10 godina, te pojasnio privatnu prirodu prava autora zaključivši da država ne treba da upravlja tuđom svojinom, već da osigura provedbu zakona i međunarodnih konvencija čiji je BiH potpisnik.
Advokat Mirna Milanović-Lalić je dala zakonski okvir u BiH te pojasnila probleme u provedbi i trud koji se ulaže da se provedba poboljša.
Direktor Hajrić je predstavio rad AMUS-a u proteklom periodu te je najavio skoro otvaranje kancelarije u Banjaluci, te informisao da su aktivnosti na traženju kancelarije i odabiru uposlenika u toku.
AMUS-u je nakon Okruglog stola pristupilo nekoliko novih autora Miro Janjanin, Boris Glišić, Anica Zrilić, Dušan Pokrajčić i drugi.
Pod organizacijom Asocijacije kompozitora-muzičkih stvaralaca AMUS a povodom obilježavanja 21.06. - Svjetskog dana muzike u Mostaru, u 18h u sali OKD Abrašević održan je Stručni skup o zaštiti autorskih prava kome su prisustvovali autori iz ove regije. U okviru diskusije o ovoj, za autore itekako važnoj temi, autori su dobili odgovore na brojna pitanja te razmijenili iskustva a učesnicima su dodijeljeni i pisani materijali iz ove oblasti (Priručnik iz autorskog prava, Odgovori na često postavljena pitanja, Pojmovnik) u izdanju AMUS-a.
Nakon stručnog skupa, održan je koncert na dva stage-a, ljetnoj pozornici OKD Abrašević i u dvorani, na kojem su posjetitelji uživali u različitim žanrovima muzike, od klasike preko etno muzike do rocka.
Publici su se predstaviti:
- Gudački kvartet Vinković
- Mara iz Mostara (kantautor ethno muzike)
- Floridus (rock sastav)
NAGRADE ZA NAJBOLJE STUDENTE MUZIČKIH AKADEMIJA
Odlukom Upravnog odbora AMUS-a, četiri najtalentovanija studenta muzičkih Akademija iz Sarajeva, Banjaluke, Mostara I Istočnog Sarajeva, povodom Svjetskog dana muzike dobili su jednokratne novčane nagrade u iznosu od 500KM iz Fonda za kulturne namjene.
Nagrade su dobili: