Danas je u Sarajevu održan 14. regionalni sastanak organizacija za kolektivnu zaštitu prava autora muzičkih djela. Sastanak je organizovala Asocijacija kompozitora-muzičkih stvaralaca (AMUS), a istom su, pored domaćina, prisustvovali i predstavnici ostalih regionalnih kolektivnih organizacija:, HDS ZAMP (Hrvatska), PAM CG (Crna Gora), SAZAS (Slovenija), SOKOJ (Srbija) i ZAMP Makedonija.
Tema današnjeg sastanka, kojem su prisustvovali direktori svih regionalnih kolektivnih organizacija, bile su upoznavanje učesnika sa dosadašnjim radom AMUS-a, izazovima i perspektivom, zatim načinom funkcionisanja kolektivnog ostvarivanja autorskog prava u Bosni i Hercegovini u proteklom periodu, kao i zaključenje recipročnih ugovora sa preostalim regionalnim kolektivnim organizacijama (AMUS taj ugovor ima zaključen sa HDS ZAMP-om iz Hrvatske).
Uvodnu riječ na današnjem sastanku dali su gospoda Mladen Matović i Davor Sučić, potpredsjednik Skupštine i predsjednik Upravnog odbora AMUS-a te Lejla Trnčić, generalna direktorica Stručne službe AMUS-a, koji su zahvalili učesnicima na dolasku te jasnoj namjeri da konkretizuju saradnju sa AMUS-om.
U prvom dijelu sastanka predstavnici AMUS-a su svojim kolegama iz regije predstavili dosadašnji rad AMUS-a, kroz odnos sa autorima muzičkih djela, korisnicima muzičkih djela, nadležnim organima za provođenje zakona te naravno dosadašnji učinak AMUS-a na međunarodnom planu. Konstatovano je da je AMUS i pored mnogobrojnih problema sa kojima se susretao, za protekle skoro četiri godine od dobijanja dozvole Instituta, učinio ogromne napore i pomake u cilju zaštite prava autora muzičkih djela. Regionalne kolektivne organizacije izrazile su spremnost da AMUS-u pruže svu neophodnu pomoć u još efikasnijem radu, s obzirom na njihovo dugogodišnje iskustvo u radu.
U drugom dijelu današnjeg sastanka razgovaralo se o zaključenju preostalih recipročnih ugovora sa regionalnim kolektivnim organizacijama. Kako je od ranije poznato, AMUS i HDS ZAMP već su zaključili ugovor o uzajamnom zastupanju (recipročni ugovor). Slijedom tog primjera, predstavnici ostalih regionalnih kolektivnih organizacija izrazili su jasnu namjeru za potpisom ovog ugovora sa AMUS-om te dali načelni pristanak, o čemu će informisati svoje nadležne organe.
Tako se do kraja tekućeg mjeseca očekuje i konačno zaključenje recipročnih ugovora AMUS-a sa sestrinskim kolektivnim organizacijama iz Crne Gore, Makedonije, Slovenije i Srbije, koji će omogućiti raspodjelu prikupljenih naknada članovima AMUS-a čija se djela koriste u navedenim zemljama i obratno.
Navedeni ugovori zasigurno će dodatno ojačati položaj AMUS-a na međunarodnom planu uoči Generalne Skupštine Međunarodne konfederacije društava autora i kompozitora (CISAC), koja će biti održana 3. juna u Parizu.
Kolege iz regiona na kraju današnjeg sastanka pružile su punu podršku AMUS-u u daljnjim naporima ka što efikasnijem ostvarivanju prava autora muzičkih djela.