Sud Bosne i Hercegovine u srijedu, 1.6.2016. godine, donio je presudu kojom se odbija zahtjev Sine Qua Nona (SQN) za preispitivanje presude istog suda od 21.12.2015. godine kojom je odbijena tužba SQN-a protiv Rješenja Instituta za intelektualno vlasništvo BiH od 21.6.2012. godine, kojim je SQN-u oduzeta a AMUS-u dodijeljena dozvola za kolektivno ostvarivanje prava autora muzičkih djela.
Time je okončan četverogodišnji spor koji je AMUS-u stvorio velike probleme na domaćem i međunarodnom planu: velik broj korisnika autorskih muzičkih djela na području BiH nije želio zaključiti ugovor s AMUS-om navodeći kao razlog upravni spor SQN-a sa Institutom a pored toga brojne inostrane kolektivne organizacije, uključujući i one iz zemalja regiona, kao razlog nezaključenja recipročnih ugovora s AMUS-om navodili su upravo navedeni spor.
Sud BiH je 29.12.2015. godine donio presudu kojom je odbijena tužba SQN-a protiv rješenja Instituta od 21.06.2012. godine, kojim je dozvolu oduzeo SQN-u i Elta kabelu a istu dodijelio AMUS-u, nakon čega je SQN Sudu BiH uputio zahtjev za preispitivanje navedene presude. Ipak, presudom od 1.6.2016. godine, kao i u prethodnoj presudi od 29.12.2015. godine, Sud BiH je zaključio da je Institut za intelektualno vlasništvo BiH postupio u skladu sa zakonom kada je dozvolu dao AMUS-u.
U presudi Suda BiH se, između ostalog navodi i sljedeće: „S obzirom da kolektivnu organizaciju osnivaju autori, ona je u mandatnom odnosu sa autorima i sve poslove obavlja u svoje ime a na njihov račun, što je jedan od najbitnijih karakteristika cijelog sistema kolektivnog ostvarivanja prava.“
Imajući u vidu da AMUS danas okuplja preko 700 autora iz cijele BiH, od kojih su skoro svi još 2012. godine otkazali punomoć SQN-u, odbijanje tužbe i zahtjeva SQN-a od strane Suda BiH bilo je jedino logično rješenje. Presuda Suda BiH zasigurno će pomoći AMUS-u u ostvarenju novih uspjeha, kako u odnosu s korisnicima tako i u odnosu sa sestrinskim kolektivnim organizacijama.