Sutra će biti obilježena druga godišnjica smrti Kemala Montena, jednog od najvećih bosanskohercegovačkih kantautora.
Tim povodom delegacija AMUS-a će položiti cvijeće na njegov grob. Istovremeno, na TV stanicama širom Bosne i Hercegovine biće emitovana specijalna emisija „Portret autora“, nastala u realizaciji AMUS-a a posvećena Kemalu Montenu.
Jedna od najljepših muzičkih priča počela je još 1967. godine. Tada je devetnaestogodišnji Kemal Monteno nastupom na festivalu „Vaš šlager sezone“ kročio na sarajevsku, bosanskohercegovačku i jugoslovensku autorsku i izvođačku muzičku scenu. Napisao je i izveo pjesmu „Lidija“. I uvjerljivo pobijedio.
Opredijelio se za šlagere i nastavio da obilazi kako ovaj tako i druge festivale. Sa ovog festivala izostao je samo 1970. godine zbog služenja vojnog roka, a za deset godina nagradio je festival pjesmom „Sarajevo ljubavi moja“ (1976), svojim najvećim hitom i svojevrsnom himnom njegovog Sarajeva. Godinu dana kasnije objavljena je čuvena pjesma „Zemljio moja“ u izvedbi grupe „Ambasadori“.
Godine 1973. objavio je i svoj prvi samostalni album pod nazivom „Muziko, ljubavi moja“, koji će zasigurno ostati zapamćen po antologijskoj pjesmi „Jedne noći u decembru“.
Kemal je brojne pjesme napisao i za svoje kolege Arsena Dedića, Zdravka Čolića, Olivera Dragojevića, Terezu Kesoviju, Gabi Novak, Nedu Ukraden, Dražena Žerića i mnoge druge, a često su upravo njegove pjesme bile zaslužne za uspjeh njegovih kolega. Njegovom pjesmom „Gori vatra“ Zdravko Čolić je predstavljao Jugoslaviju na Evroviziji 1973. godine.
U znak sjećanja na Kemala Montena, već drugu godinu njegove kolege i prijatelji iz Zagreba organizuju koncert pod nazivom „Hiljade pahulja bijelih“, nazvanom po jednoj od Kemalovih pjesama.
28.11.2012. godine održao je spektakularan koncert u Sarajevu pod nazivom „Vratio sam se živote“, koji i danas budi velike i posebne emocije.
Do sada su njegovu dugogodišnju karijeru obilježile i brojne nagrade koje je dobio kako za izvođenje, tako i za muziku i tekst, na brojnim festivalima širom bivše zajedničke države.
Preminuo je 21. januara 2015. godine. Sahranjen je u Sarajevu na groblju Bare nekoliko dana kasnije, uz zvuke njegovih najljepših pjesama.
Bio je član „Asocijacije kompozitora-muzičkih stvaralaca“ (AMUS), koji je u sjećanje na ovog vrhunskog autora nazvao jednu od svojih godišnjih nagrada, i to onu za muzičko stvaralaštvo u oblasti popularne/zabavne muzike.
U narednom periodu AMUS uveliko planira pokrenuti brojne inicijative u cilju odavanja počasti kakvu zaslužuje jedan od najvećih umjetnika koje je iznjedrila naša zemlja.