Slušanjem omiljene melodije povećavamo pozitivne emocije kroz odgovarajuće centre našeg mozga. Slušanje muzike je učinkovita terapija protiv boli koja jača imunitet, unapređuje memoriju, koncentraciju, inteligenciju i pažnju.
Muzika je svojstvena svim kulturama i može imati iznenađujuće prednosti, ne samo na poboljšanje pamćenja i fokusiranja pažnje, nego i na fizičku koordinaciju i razvoj. Jedna je od rijetkih aktivnosti koja uključuje korištenje cijelog mozga. Puštajući opuštajuću muziku svako jutro i veče, ljudi s visokim krvnim pritiskom mogu trenirati sebe da snižavaju krvni pritisak i da ga održavaju nižim. Prema istraživanjima slušajući samo 30 minuta klasičnu ili rege muziku značajno se može smanjiti visoki krvni pritisak. Istraživanja su također pokazala da je muzika dobra za srce ne zbog svog žanra već zbog tempa koji svaki žanr ima. Hoće li se pojedincu svidjeti vrsta muzike, nije toliko bitno, jer tempo i ritam imaju najveći uticaj na opuštanje. Muzika može stimulisati imuni sistem. Određena vrsta muzike može stvoriti pozitivno i duboko emotivno iskustvo, što dovodi do lučenja hormona koji su zaslužni za jačanje imuniteta. Aktivnosti tokom kojih simultano rade obje strane mozga, poput sviranja instrumenta ili pjevanja, utiču na povećanje kapaciteta mozga da obrađuje informacije. Simultani rad i lijeve i desne moždane strane utiče na bolje učenje i zadržavanje informacija. Slušanje lagane muzike ili opuštajuće klasike poboljšava trajanje i intenzitet koncentracije. Muzika smanjuje napetost mišića i poboljšava tjelesne pokrete i koordinaciju stoga ne čudi da je profesionalni sportisti koriste kao sastavni dio svog treninga. Dvije najbitnije osobine muzike za trening su tempo i ritam. Oba potiču reakciju u vidu sinhronizacije pokreta u skladu sa muzikom. Tako, slušanje dovoljno stimulativne muzike, daje određenu dozu energije koja potiče brže i efikasnije pokrete. Ritam djeluje kao signal na motorni dio mozga. Osim toga, sinhornizacija pokreta utiče i na disanje jer dovodi do ravnomjernog i pravilnog disanja. Drugi aspekt putem kojeg muzika pospješuje trening jeste povezivanje sa pjesmom. Identifikacija sa riječima je jedan od najlakših načina za pronalazak motivacije. Muzika utiče na nivo uzbuđenja, na svijest o težini vježbanja i na kraju, utiče na raspoloženje. Dobro raspoloženje daje nam osjećaj da ništa nije teško, što sam trening čini lakšim ali nas i tjera da vježbamo češće. To i jeste cilj. Ako imate omiljenu pjesmu koja vas u svakom trenutku može oraspoložiti i pokrenuti pustite je glasno i prepustite se treningu sa uživanjem. Naredni put kada budete trenirali duboko se udubite u pjesmu i prije nego što shvatite, naći ćete se u situaciji da ste odradili nekoliko ponavljanja više od onoga što ste zacrtali. Slušanje opuštenih melodija nakon treninga pomaže tijelu da se umiri i opusti.
Iz svih ovih razloga, AMUS vam savjetuje da slušate svoju omiljenu muziku i sa uživanjem obavljate svakodnevne aktivnosti koje vas čine sretnim. Sada kada znate neke od prednosti slušanja muzike izaberite pjesme koje će vas stimulisati za trening. AMUS vam želi zdravu radnu sedmicu.