SARAJEVO - Bosna i Hercegovina je evropska zemlja s najvećim stepenom piratstva i to je velika sramota - istaknuo je za Agenciju Fena generalni direktor stručne službe Asocijacije kompozitora i muzičkih stvaralaca AMUS Mirza Hajrić povodom današnje konferencije "Stanje provedbe autorskih i srodnih prava u BiH", održane na Akademiji scenskih umjetnosti (ASU) Sarajevo.
Konferencija je okupila djelatnike iz različitih oblasti umjetničkog stvaralaštva i vlasti da bi se razmotrilo trenutno stanje u oblasti zaštite autorskih prava, utvrdila pozicija BiH u odnosu na zemlje regije u toj oblasti, te analizirali mogući vidovi djelovanja ka poboljšanju aktuelnog stanja.
- U svim segmentima stanje je poražavajuće. Piratstvo je,
nažalost, do te mjere razvijeno da udara na našu ekonomiju, ali i čitave industrije koje zamiru i to je zabrinjavajuće. S druge strane imamo regionalno i evropski važne umjetnike s nizom međunarodnih nagrada, kojima je od svih licenci za zaštitu autorskih prava jedino aktuelna AMUS-ova, za muzička autorska prava. Međutim, to je udruženje umjetnika, ne možemo mi zamijeniti inspekciju, policiju, SIPA-u ili Upravu za indirektno oporezivanje - istaknuo je.
Hajrić zaključuje da je u procesu bolje provedbe zakona u praksi najvažnija inspekcija policije, a zatim i sudovi i tužilaštva.
Dekan ASU-a Pjer Žalica smatra da u BiH sve što je povezano s pravima predstavlja problem, dok je sve ono što je povezano s nepravdom i pljačkom mnogo manji problem i funkcioniše puno bolje.
- Situacija sa zaštitom autorskih prava je mnogo bolja nego prije četiri-pet godina, ali je recimo s aspekta reditelja katastrofalna i ne poštuje se uopšte. Na pragu smo da dobijemo licencu i da Udruženje filmskih radnika dobije pravo da u toj oblasti nešto uradi. Ujedno, tu su glumci, muzičari i drugi izviđači čija prava uopšte nisu zaštićena niti iko od njih ima licencu - smatra Žalica.
Ekonomski analitičar Erol Mujanović podvlači da intelektualno vlasništvo predstavlja generator ekonomskog razvoja svake države. Prethodni sistem u bivšoj Jugoslaviji ocijenio je jednim od najefikasnijih u toj oblasti, navodeći da je i današnji zakonski okvir dobar, ali se ne provodi.
- U Evropskoj uniji svaki četvrti posao ostvaruje profit na osnovu intelektualnog vlasništva. Ovdje govorimo o desecima miliona godišnje gubitka, tu su svi oštećeni - i autori i država - kazao je on.
Naveo je statističke podatke da 40 posto svih ekonomskih aktivnosti u EU stvara industrija bazirana na zaštiti autorskih prava, dok 26 posto zaposlenih u EU daju upravo te industrije.
- Ako bismo u naredne četiri godine došli samo na pola puta od situacije u EU, imali bismo 13 posto zaposlenih u industrijama vezanim za ovu oblast, oko 80.000 novih radnih mjesta i 19 posto više doprinosa GDP ili 5,5 milijardi KM godišnje - ustvrdio je on.
Konferenciju su organizirali Program CLDP Ministarstva trgovine i finansija SAD i AMUS, uz podršku Akademije scenskih umjetnosti i Ministarstva kulture i sporta KS-a.
izvor: FENA