Čak 3.8 milijarde funti donijela je britanska muzička industrija ukupnoj britanskoj privrediu u 2013.
To je 9 % više nego godinu ranije. S obzirom na spomenuti rast, lobisti pozivaju na jačanje nacionalnog zakonodavnog okvira koji se tiče copyrighta, prenosi Guardian.
Za opći rast svakako su zaslužni individualni prihodi muzičara, izvođača, kompozitoraa koji su porasli za ukupno 6 %, do 1.7 milijarde funti, te koncertna prodaja koja je dostigla cifru od 789 miliona funti, odnosno rast od 20 %. Povećanja su prisutna i u sektoru publishinga te studijskih aktivnosti, a ogroman procvat doživio je i britanski izvoz muzike – preko 57 % do 2.2 milijarde!
Tamošnja muzička industrija zapošljava preko 110 hiljada ljudi, među kojima je 67 hiljada profesionalnih muzičara. Ipak, svima ne cvatu ruže: prihodi od snimljene muzike prošle su godine pali za 16 miliona i sada iznose 618 miliona ukupno.
„Po ovim podacima može se zaključiti da omladina u lokalnom pubu tokom večernjih izlazaka više doprinosi nego proizvođači automobila“, izjavio je Jo Dipple, CEO UK Music-a. Osim naglašavanja uloge obrazovanja u malom poduzetništvu, zakonu o copyrightu te antipiratskih aktivnosti, Dipple je zatražio prioritet za legalne muzičke servise pri internet pretraživanju.
Reagirajući na ove iznose, britanski ministar kulture Sajid Javid za svoj sektor ima same superlative: „Ne samo da muzika ima značajan privrednii doprinos, već i igra i važnu ulogu u promociji britanske kulture širom zemaljske kugle. Svaki osmi prodani album pripada britanskom umjetniku i, uz potporu Vlade, ovaj će sektor nastaviti svoj procvat i razvoj“.
Autor izvornog teksta: Sean Michaels / Guardian